A Politikatudomány nappali BA szak hat féléves képzés, amelynek során a hallgatóknak összesen 180 kreditet (Kr) kell teljesíteniük ahhoz, hogy megszerezhessék diplomájukat.

A törzsanyag (a szakképzettség szempontjából meghatározó ismeretkörök):
társadalomtudományi alapismeretek: 20-30 kredit
szociológia, társadalomfilozófia, társadalomelmélet, közgazdaságtan, a kommunikációelmélet alapjai;

szakmai törzsanyag: 110-160 kredit
politikatudomány alapjai, egyetemes és magyar politikai gondolkodás története, XX. századi társadalom és politikatörténet, magyar politikai rendszer, jogi ismeretek, nemzetközi viszonyok elmélete, módszertani ismeretek, differenciáló szakmai ismeretek.

Részletesebben:
Alapozó képzés: 5 kredit
Szakmai törzstárgyak: 67 kredit
Differenciált szakmai anyag: 66 kredit
Szabadon választható tárgyak: 10 kredit
Szakdolgozat: 10 kredit
Szakmai gyakorlat: 5 kredit

A hallgatóknak azt javasoljuk, hogy tanulmányozzák a tantárgylistát. A tanszék törekszik arra, hogy az abban szereplő „ajánlott félév” szerint hirdesse meg az órákat. A tanszék csak arra vállal garanciát, hogy egy adott évfolyam számára egyszer meghirdeti az adott tanegységet. A gyakorlatban viszont valószínű, hogy az adott tantárgyak többször is meghirdetésre kerülnek. Így a hallgatók az ajánlott tanév/félév előtti, illetve az azutáni évben is felveheti a tanegységet.

Célszerű minden félévben a kellő (mintegy 30) kreditet felvenni, mert a későbbiekben nehézségeket okozhat a megfelelő számú tanegység teljesítése. Didaktikai okokból javasoljuk, hogy a hallgatók az első négy félévben mindenképpen vegyék fel az alapozó politikatudományi tantárgyakat (Bevezetés a politikatudományba, Politikai filozófia, Alkotmányjog, A magyar politikai rendszer, Európai alkotmánytörténet, Összehasonlító politikai rendszerelemzés, Nemzetközi kapcsolatok elmélete, Magyar politikai gondolkodás története, Pártok, párt- és választási rendszerek) hiszen ezek nélkül nehezen érthetők meg az – fontos, de – egyes részterületekkel foglalkozó tárgyak.

Javasoljuk, hogy a szakmai gyakorlatot a harmadik, negyedik vagy ötödik szemeszterben (esetleg a nyári időszakban) végezzék el. Az elméleti ismeretek mellett legalább olyan fontos a politika működését, valamint a politika kutatásával és elemzésével foglalkozó intézeteket ismerni. Azt javasoljuk, hogy a kötelező szakmai gyakorlaton túl igyekezzen minél több – közigazgatási, tudományos és politikai – intézetben tapasztalatot szerezni! Kérjék a tanszék munkatársainak segítségét az Önök számára leginkább megfelelő intézet megtalálásában.

Továbbá javasoljuk, hogy a negyedik szemeszter végéig döntsék el, hogy melyik oktatónál és milyen témában kívánják írni a szakdolgozatukat! A szakdolgozat leadása előtti nyár az utolsó időszak, amikor nyugodt körülmények között van lehetőségük a szakdolgozattal foglalkozni.

Minden hallgatónak teljesítenie kell egy szakdolgozati szemináriumot is, továbbá meg kell írnia szakdolgozatát, amelyet elbírálását követően a hallgató záróvizsgára bocsátható. A szakdolgozati szemináriumot az ötödik félévben hirdetjük meg.

Tantárgylisták →

Mintatantervek →

Kurzuskínálat →